Uzun Süre Aç Kalmak Reflüyü Nasıl Etkiler?

Uzun Süre Aç Kalmak Reflüyü Nasıl Etkiler?
Uzun saatler aç kalmak sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyerek reflüyü tetikleyebilir. Reflü hastalarının, uzun saatler aç kalmanın yaratacağı olumsuz etkilerden kaçınabilmesi için yemek seçimlerinde daha dikkatli olmaları tavsiye edilir. Reflünüz varsa oruç tutmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Oruç tutmanızda herhangi bir sakınca yoksa beslenme önerilerini dikkate alarak Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Dengeli şekilde beslenmeye özen gösterin

Ramazan ayında vücudun ihtiyacı olan besinleri dengeli şekilde sağlamak herkes için önemlidir. Beslenme şekli reflü semptomlarının kontrolünde önemli bir rol oynar. Reflü hastalarının farklı besin öğelerini yeterli miktarda almaya özen göstermeleri gerekir. Sahur ve iftar yemeklerinde, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri uygun oranda almaya çalışın. İftarda en sık yapılan yanlış beslenme şekli doyma odaklı yemektir. Reflü şikâyetlerini baş edilemez bir noktaya getirmemek için bu beslenme davranışından uzak durmaya özen göstermelisiniz. Kötü Beslenme Alışkanlıklarından Kurtulmanın 9 Yolu ‘nu ele aldığımız içeriğimize bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Uzun Süre Aç Kalmak Reflüyü Nasıl Etkiler

Tetikleyici gıdalardan kaçının

Uzun süre aç kalmak midedeki asit miktarını arttırabilir. Sahur ve iftarda tetikleyici gıdalardan uzak durursanız daha rahat bir oruç süreci geçirebilirsiniz. Tetikleyici yiyecekler herkes için farklı olabilir. Genellikle yağlı, işlenmiş, baharatlı, şekerli gıdalar, kafein ve asitli içecekler reflü şikâyetlerini arttırır. İftar yemeklerinde ızgara sebze, et, balık, zeytinyağlı yemekler ve salata yiyebilirsiniz. Sindirim sağlığınız için doğal besin kaynakları ile Akdeniz tipi beslenme modelini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sıvı tüketimini arttırın

Yaz aylarında oruç tutarken aç kalma süresi uzar. Sıcak hava ve uzun süreli susuzluk sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Su, vücudun işlevi için son derece kritik bir önem sahiptir. Dehidrasyonu azaltmak için sahurdan iftara kadar olan sürede olabildiğince bol su içmeye çalışın. Günlük olarak içmeniz gereken su miktarını mutlaka zamana yayın. Tek seferde yüksek miktarda alınan sıvının yararı düşüktür. Yemek sonrası su içeriği yüksek meyveleri tercih edin. İçecekleri mutlaka oturma pozisyonunda için. Yatarak ya da uzanarak beslenmek reflüyü tetikleyebilir.

Sahuru atlamayın

Sahur, sadece sindirim problemleri olanlar için değil oruç tutan herkes için önemli bir öğündür. Sahurda kahvaltılık gıdaları tercih edin. Kızartma, mayalı yiyecekler ve baharatlı gıdalar yerine yumurta, az tuzlu peynir, kuruyemiş gibi yiyecekler tüketin.  Sahurdan sonra en az 1 saat oturur pozisyonda kalmaya çalışın. Yemek sonrası yatar pozisyona geçmek, reflüyü tetikleyebilir. Sahurda, kahvaltılık besinler yerine yüksek lifli gıdaları da tercih edebilirsiniz. Yulaf ezmesini ceviz, fındık, fıstık, çekirdek gibi yağlı tohumlarla karıştırarak tüketebilirsiniz. Lifli gıdalar hem reflü için güvenlidir hem de uzun süreli tokluk hissi verir. Çoğunlukla yemek yiyip uyumak reflü şikâyetlerini arttırdığı için hastalar, sahuru atlama eğiliminde olabilir. Yemek yemeyi tercih etmediğiniz durumlarda su ve kefir içebilir, muz ya da elma yiyebilirsiniz.

Yavaş yiyin, iyi çiğneyin

İftar yemeğinde her zamankinden daha dikkatli davranmanız gerekir. Uzun süreli açlık ve susuzluğun verdiği yoksunluk hissiyle hızlı ve fazla yeme eğilimi gösterilir. Sindirim sistemini yormamak için hafif bir yemekle başlayın. Baharatlı ve yağlı çorba çeşitlerinden uzak durun. Bunun yerine et suyu ya da yoğurt bazlı çorbaları tercih edin. Yemek yemeyi belirli bir zamana yayarsanız hem sindirim kolaylaşır hem de daha az yemiş olursunuz. İftar yemekleri gibi aile bireylerinin bir arada olduğu keyifli anların tadını çıkarmaya bakın. Ramazanda egzersiz programınızı iftardan birkaç saat sonraya bırakın. Yemekten hemen sonra yapılan ani ve hızlı hareketler reflüyü tetikleyebilir.

Reflü hastaları için tatlı önerileri

Ramazan ayından her zamankinden daha fazla tatlı yemek isteyebilirsiniz. Fakat hamur işi ve sütlü tatlıları yerken dikkatli olmakta fayda var. Hamurlu tatlılar mide ekşimesine, süt ise hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir. Sütlü tatlıları laktozsuz sütle hazırlayabilirsiniz. Sindirim sorunları yaşamamak için daha hafif olan meyveli ve yoğurtlu tatlıları tercih etmenizi öneririz.

Çay ve kahve tüketimini azaltın

Ramazan’da oruç tutmak sabahları güne kahveyle başlayanlar ya da gün içinde çok fazla çay kahve tüketenler için oldukça iyi bir zaman olabilir. Çay ve kahve tüketiminizi iftarla sahur arasındaki zaman diliminde de kontrol edebilirseniz reflü semptomlarının hafiflediğini görebilirsiniz. Fakat gün içindeki eksikliği akşam saatlerinde gidermeye çalışmak, hem mide sağlığınızı hem de uyku kalitenizi olumsuz etkiler. Yemek borusunun tahrişine neden olabilecek ve şikâyetlerinizi arttırabilecek tüm kafeinli içeceklerden uzak durmaya ya da onları sınırlı miktarda tüketmeye çalışın.

Tedavinizi ihmal etmeyin

Reflü hastalığında yaşam tarzı değişikliklerinin etkisinden bahsettik. Uzun süreli açlığın reflüyü tetikleyici etkilerinden korunmak için dikkat edilmesi gereken unsurları anlattık. Fakat Ramazan ayı boyunca yemek seçimleri ve yaşam tarzı değişikliği tek başına yeterli olmayabilir. Oruç tutmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Hekiminizin uygun gördüğü şekilde tedavinize devam edebilirsiniz. Eğer mümkünse uyguladığınız tedavinin iftar ve sahur saatlerine göre düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Oruç tutarken Gastor’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Sahur ve iftar yemeklerinden sonra önerilen dozda alabilirsiniz.

Bayram’da da tedbiri elden bırakmayın

Ramazan bayramı yeme içmenin en çok arttığı zamanlardan biridir. Oruç tutarken değişen yeme alışkanlıkları bayramla birlikte son bulur ve akabinde her zamankinden daha fazla yemek yeme isteği görülebilir. Bayram’da normal öğünlere geçerken yeme miktarınızı bir anda arttırmayın. Tatlı ve yemek seçimlerinize özen gösterin. Hafif ve midenizi yormayacak gıdaları tercih edin. Su tüketimini arttırın. Ramazan boyunca fiziksel aktivitelere ara vermiş olabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde hareketinizi arttırmaya başlayın. Günde 30 dakika egzersiz uykuyu düzenler ve kalitesini arttırır. Ramazan ayı boyunca sahur nedeniyle bozulan uyku düzenini yeniden sağlamak kolaylaşır. Fiziksel aktivite kilo kontrolü sağlamanıza da yardımcı olur. Son olarak Bayram sofralarınız için hazırlayabileceğiniz, reflü hastalarının da güvenle tüketebileceği bir tarif önerimiz var.

Tahinli Armut Tatlısı

Tahin ve armut, sindirim sağlığınızı koruyan gıdaların arasında lezzetleriyle öne çıkıyor. Pişmiş armut tatlısı için sulu türlerden Ankara armudu ya da Santa Maria armut kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzemeler:

 • 3 adet armut
 • Pekmez ya da akçaağaç şurubu
 • Toz tarçın
 • Ceviz
 • Tahin

Yapılışı:

 • Fırınınızı 180 dereceye ayarlayın.
 • Armutları yıkayıp ortadan ikiye kesin. Çekirdeklerini kaşık ya da oyacak yardımıyla çıkarıp çukur şeklini verin.
 • Armutları yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı şekilde yerleştirin. Eğer armutlar fazla şişkinse tepside durmayabilir. Alt kısmını bir miktar kesip düz hale getirebilirsiniz.
 • Armutları pekmez ya da akçaağaç şurubu ile kaplayın ve üzerine tarçın serpin. Ortasına kırılmış cevizleri yerleştirin.
 • Önceden ısıtılmış fırında armutlar karemelize olana kadar yaklaşık 30-40 dakika pişirin.
 • Fırından çıkarıp ilk sıcaklığının geçmesini bekleyin.
 • Bir kâsede tahini çok az miktarda pekmez ile açın. Tahin sosunu armutların üzerine gezdirin. Arzunuza göre kaymaklı dondurma ilavesiyle de servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Reflüsü Olanlar İçin Düşük Asitli Meyve Önerileri konusunu ele aldığımız içeriğe bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Kaynak:
Uzun Süre Aç Kalmak Reflüyü Nasıl Etkiler?
Bizi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön