Reflüsü Olanlar için 5 Giyinme Tüyosu

reflusu-olanlar-icin-giyinme-önerileri-tuyolari-gastor

Üst karın bölgesinden boğaza kadar yükselen keskin ve son derece rahatsız edici bir yanma: Reflü. Reflü ve giyinme arasında ne tür bir ilgi olabileceğini sorguluyor olabilirsiniz. Kıyafet seçimleri reflüyü iyileştirmez ama daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bununla baş etmek zorunda olanlar için her ipucunun oldukça değerli olduğunu biliyoruz. Yemek yedikten, uzandıktan, eğildikten ve fiziksel efordan sonra artan yakınmalara bir de yanlış kıyafet seçiminin yarattığı etki eklenmesin istiyorsanız okumaya devam edin.

Reflü Ataklarında Kurtarıcı Olabilecek Yiyecekler
konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

1- Rahat Giysileri Tercih Edin

Eskiden eşofman, sweatshirt gibi spor giysiler yalnızca evde, spor salonlarında ya da hafta sonları yürüyüşlerde giyilirdi. Ama bugün sokak modasının ve hatta ofis modasının vazgeçilmez parçaları arasında yer alıyor. Neden rahat ve spor bir pantolon giyebilecekken jean ya da belinizi sıkan dar bir pantolonla semptomlarınızı daha da arttırasınız? Mümkünse rahat hissettiğiniz her ortamda yumuşak ve bol kıyafetler tercih ederek midenizi sıkıştırmaktan daha iyisini yapabilirsiniz.

2- Kemerleri Gevşetin

Reflü ya da farklı bir sindirim sorunuyla mücadele edenler, kemerin rahatsız edici etkisini bu yazıyı okurken bile hissetmiş olabilir. Reflü hastalığı olanlarda karın içi basıncın artmasının reflüyü tetiklediği bir çalışma mevcut. Bel kemeri karın içi basıncın artmasına neden olur. Bu da reflü şikâyetlerini arttırır. Yapılan bir araştırmada, yemek sonrası kemer takanların şikâyetlerinin arttığı ortaya konmuştur. Kemer takmanız gerekiyorsa yemek sonrası biraz gevşetebilir ya da daha yumuşak modeller tercih edebilirsiniz.

3- Oversize Kıyafetler Tam Size Göre

Genelde sağlık için ideal olan yiyeceklerin lezzetsiz olduğunun düşünülmesi gibi giysiler de kötü ve demodedir diye düşünülebilir. Ama bu kez öyle değil. Trendler sizin tarafınızda dersek yanılmış olmayız. Geniş t-shirtler, kazaklar, elbiseler ve hatta pantolonlar…

Mideye baskıyı en aza indirmek için bol giysiler tercih edin. Oversize giyemem diyorsanız regular fit, loose fit ya da relaxed fit kalıplar da işe yarar.

4- Bel Yüksekliğine Dikkat

Yüksek bel pantolon mideye daha fazla baskı uygulayabilir. Mid-rise ya da low rise yani orta ve düşük bel tercih etmek reflü semptomları için daha güvenilirdir. Eğer yüksek bel giymeye devam etmek istiyorsanız mutlaka karnı sıkıştırmayan ve yumuşak kumaştan üretilmiş modelleri tercih edin. Karın çevreniz ne kadar az baskıya maruz kalırsa yemeklerden sonra o kadar rahat edersiniz.

5- Tek Parça Giysiler Daha İyi Hissettirebilir

Tuhaf görüneceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama bel bölgesine basınç uygulamayan tek giysi body ya da tulum olabilir. Günlük hayatınızda bunları giymek her zaman mümkün olmasa da en azından egzersiz sırasında bisikletçi tulumu ya da tek parça spor giysileri tercih edebilirsiniz. Kadınlar için de balen şikayetleri arttırıcı ve rahatsızlık verici bir etkiye neden olabilir. İç çamaşırı olarak body daha güvenilirdir.

Reflü Şikayetlerini Azaltmanın Basit Ama Etkili Yolları konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reflüsü Olanlar için 5 Giyinme Tüyosu
Bizi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön