Reflü Ataklarında Kurtarıcı Olabilecek Yiyecekler

reflu ataklarında kurtarıcı yiyecekler

Reflü, toplumumuzda oldukça sık görülen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide kapakçığının farklı nedenlerle işlevini yerine getirememesi sonucu yenilen gıdaların yemek borusuna geri kaçması, yanma, ekşime, ağza acı tat gelmesi gibi semptomlar ortaya çıkar. Reflü, çeşitli ilaçların düzenli kullanımı, gerekirse cerrahi tedavi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kişiden kişiye değişebilen süre ve koşullarda tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Mide Asidi Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Zaman Sorunlara Yol Açar? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reflü Ataklarını Hafifleten Gıdalar Nelerdir?

Reflü hastalarının şikâyetlerini arttıran tetikleyiciler vardır. Bunlar genelde asit seviyesi yüksek yiyecek ve içecekler ile acılı, baharatlı ve yağlı gıdalardan oluşur. Bir de tetikleyicilerin aksine yatıştırıcı olarak nitelendirebileceğimiz, mide yanması ve ekşimesi semptomlarını hafifleten yiyecek ve içecekler vardır. Bunlar tıpkı tetikleyicilerde olduğu gibi bireysel etkilere sahiptir. Herkes için farklılık gösterebilir. Günlük yaşantınızda reflü atakları çok zorladığı anlarda kurtarıcı olabilecek gıdalardan bazılarını sizin için bir araya getirdik.

Yeşil Elma

reflu ataklarında kurtarıcı yiyecekler elma

Mide yanması şikâyeti kronik bir hale geldiğinde doğal çareler de arayabilirsiniz. Böyle zamanlarda elma yemek yanmayı durdurabilir. Elmada bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi alkali mineraller, reflü ataklarında işe yarar.

Maden Suyu

reflu ataklarında kurtarıcı yiyecekler maden suyu

Reflü hastalarının asitli içeceklerden uzak durması gerekir. Fakat maden suyu istisnalardan biri olabilir. Reflü şikâyetlerinin arttığı anlarda içilen maden suyu, çoğunlukla yatıştırıcı etkiye sahiptir. Fakat reflünün tedavi edilmediği durumlarda uzun süreli maden suyu kullanımı, reflü üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğinden dikkatli olunması tavsiye edilir.

Yağsız ya da Yağlı Süt

Mide ekşimesinden mustaripseniz en çok duyduğunuz tavsiyelerden biri süt içmenizdir. Fakat sütün çeşitleri olduğu unutulmamalıdır. En sık tüketilen normal yağlı süt, semptomları tetikleyebilir. Aynı şekilde peynir gibi diğer yüksek yağ oranına sahip süt ürünleri de mide yanmasını arttırabilir. Bu nedenle yağsız ya da az yağlı süt tüketilmelidir. Mide yanmasını yatıştırmak için içilecek süt, tek seferde değil yudum yudum olacak şekilde az miktarda içilmesi daha etkili bir sonuç almanızı sağlar.

Zencefil

Sindirimi destekleyen gıdalardan biri olan zencefil, semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Sizin için zencefilin işe yarayıp yaramadığını anlamak için yemeklerden yarım saat sonra bir bardak ılık zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil kullanırken miktara dikkat edilmesi önerilir. Az miktarda kullanıldığında iyileşme sağlarken fazlası mide yanmasını artırabilir.

Yulaf Ezmesi

reflu ataklarında kurtarıcı yiyecekler yulaf ezmesi

Yüksek lifli gıdalardan biri olan yulaf ezmesi, mide yanması ve ekşimesi gibi şikâyetlerinizi kısa süreliğine de olsa hafifletebilir. Yüksek miktarda lif içerdiği için tok tutar. Bu da daha az yemek anlamına gelir. Bilindiği üzere reflü tetikleyicilerden biri de fazla yemektir. Yulaf ezmesini mutlaka az yağlı süt ya da yoğurt ile tüketin.

Tahin

Reflü ataklarında kurtarıcı olabilecek yiyeceklerden biri de tahindir. Tabi unutulmamalıdır ki herkes için yatıştırıcılar farklı olabilir. Sizin için işe yarayıp yaramayacağını, aç ya da tok fark etmeksizin günde 1 yemek kaşığı tahin yiyerek anlayabilirsiniz. Tahini tek başına tüketmeniz gerekir. Helva ya da tahin pekmez gibi gıdalar mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini arttırabilir.

Badem

Düşük asit seviyesine sahip kuruyemişlerden biridir. Badem, reflü semptomlarını hafifletebilir. Alerjiniz olmadığı sürece faydalı bir gıda olması sebebiyle denemenin herhangi bir zararı yoktur. Mutlaka çiğ badem tüketilmesi önerilir.

Leblebi

Leblebi, mide özsuyunu emerek yatıştırıcı etki gösterebilir.

Muz

Reflü şikâyetlerine sahip olanlar mümkün olduğunca lifli meyveler yemelidir. Muzda bulunan yüksek miktardaki pektin ve düşük asit seviyesi, reflü şikâyetlerini hafifletebilir. Muzu ara öğünlerde ya da yemeklerden yarım saat sonra tüketebilirsiniz.

Reflü Şikayetlerini Azaltmanın Basit Ama Etkili Yolları konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reflü Ataklarında Kurtarıcı Olabilecek Yiyecekler
Bizi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön