Daha Az Görülen Reflü Belirtileri Nelerdir?

gizli reflü işaretleri-1

Reflü, oldukça yaygın olarak görülen ve hemen her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir rahatsızlık. Reflü, pek çok insanda yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma gibi yaygın şikayetlere neden olabiliyor. Bu rahatsız edici durum yemek borusuna, hatta ağza kadar gelen mide asidi ile belirgin hale geliyor. Reflü rahatsızlığı bazı hastalarda geçici ve tedavi edilebilir olsa da dikkat edilmediği sürece daha şiddetli seyredebiliyor. Reflünün tedavisi mümkün. Fakat bu hastalığın mide yanması ve ekşimesi dışında az bilinen bazı belirtileri bulunuyor. Öyle ki bu belirtiler fazla bilinmediği için kişi reflü olduğunu düşünmüyor ve doktora gitme ihtiyacı hissetmiyor. Peki bu belirtiler neler? Reflünün gizli işaretlerine yakından bakalım.

Reflüsü Olanlar için 5 Giyinme Tüyosu konusunu incelediğimiz içeriğimiz için de linke tıklayabilirsiniz.

Şiddetli öksürük

3 haftadan uzun süre devam eden öksürük durumunda tedbirli olmak önemlidir. Öksürüğün nedeni boğaz ve akciğer ile ilgili değilse bu durum reflüyü işaret ediyor olabilir. Seste kalınlaşma ve çatallanma olan hastalarda aynı zamanda göğsün üst orta bölümünde yumru hissi mevcut ise bu durum reflü hastalığının işareti olabilir. Özellikle astım ilaçlarına yanıt vermeyen, geceleri sık atak geçiren astım hastalarında da aynı durum söz konusu olabilir. Sık boğaz temizleme, kronik öksürük, farenjit, larenjit, kronik sinüzit, astım gibi şikâyet ve bulgular da reflüye işaret edebilir. Şiddetli öksürük yaşıyorsanız mutlaka hekiminize danışın.

gizli-reflu

Ses Kısıklığı

Mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkması reflü olarak açıklanır. Genellikle reflüsü olan hastalar göğüs ve boğaz bölgelerinde yanma ile acıma şikâyetlerinden söz ederler. Böyle durumlarda mide asidinin yukarı çıkarak ses tellerinde hasar oluşturması, ses kısıklığına neden olması olasıdır. Ancak şikâyeti olmayan hastalarda da reflüye bağlı ses tellerinde hasar gelişmiş olma ihtimali olabilir. Ses kısıklığı sabahları genellikle daha kötü seyreder ve gün içinde düzelme eğilimi gösterir. Aşırı yağlı, baharatlı yemekler, kahve, çay ve asitli içeceklerin tüketilmesi sonucunda reflüye paralel olarak ses kısıklığında artış görülebilir. Doğru teşhis ve tedavi seçenekleri için mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Diş Çürükleri

Reflü hastalarının bir kısmında ağız içinde ani başlayan yüksek miktarlarda tükürük salgısı durumuyla karşılaşılabilir. Bu durum genellikle yemek borusuna kaçan asidin, vagus sinirini uyarması sonucu gerçekleşir. Refleks olarak tükürük bezlerinin uyarılması bu duruma neden olur. Ağız içinde asidin yaptığı tahrişin yanı sıra diş eti iltihaplanmaları ve diş minesi kaybına bağlı diş çürükleri de görülür. Reflü hastalığının ağız içi yaraları, orta kulak iltihaplanmaları ve kronik sinüzit ile ilişkisi olabileceği de bilinenler arasındadır. Diş çürükleri yıllar içinde yavaş ilerlediği için hasta tarafından erken dönemde fark edilmesi zor bir durumdur. Bu nedenle reflü belirtileri olup ağız içi yakınmalarından da mustarip olan hastaların diş hekimi tarafından erken dönemde muayenelerinin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Ağız Kokusu

Reflü rahatsızlığının bir diğer gizli belirtisi ağız kokusudur. Elbette nefesin geçici olarak kötü kokması aç kalmakla veya bir boğaz enfeksiyonuyla ilişkili olabilir. Ağız kokularının büyük çoğunluğu, ağız ve diş hastalıkları ile kulak, burun, boğaz hastalıkları nedeniyle fark edilir. Boğaz enfeksiyonları, boğaza bağlı sinüsler, akciğer hastalıkları kötü nefes kokusunun başlıca sebepleri arasında listelenebilir. Ancak kokunun kalıcı ve uzun süre fark edilir olması, kokuya neden olabilecek diğer hastalıkların bulunma ihtimalini de artırabilir. Reflü hastalarında, mide içinde biriken sıvıların yemek borusuna geçmesiyle, mide içeriğinin kokusu nefeste hissedilir hale gelir. Eğer şiddetli ağız kokusu, diş hastalıklarına veya boğaz enfeksiyonlarına bağlı değilse kokuya mide hastalıklarının neden olabileceği düşünülebilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız mutlaka hekiminize danışın.

Göğüs Ağrısı

Reflü hastalarında farklı uzmanlıkta bir doktora danışma nedenlerinden biri de hissedilen ani göğüs ağrısıdır. Genel olarak reflü hastaları bu ağrıyı yanıcı hisse sahip ve yemek borusu trasesinde yayılan bir ağrı olarak isimlendirirler. Bazen de reflüye bağlı göğüs ağrısı, kalp kaynaklı ağrıları taklit eder niteliktedir. Bu tip hastalarda mutlaka kardiyolojik değerlendirme yapmak gereklidir. Kalp kaynaklı göğüs ağrıları çoğu zaman hayati tehlikeye sahip olabilir. Reflü kaynaklı göğüs ağrıları ise hastanın yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle kalp kaynaklı göğüs ağrısı muayenesi ve tetkikleri yapıldıktan sonra herhangi bir bulguya rastlanmadıysa sıkça görülen bir hastalık olan reflü açısından da tetkik yapılması önemlidir. Göğüs ağrısı yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir hekime danışın.

Sırt ve Mide Ağrısı

Reflü ağrısında, yanma ile birlikte göğüs bölgesinde sancı görülebildiğinden söz etmiştik. Bu sebeple reflü hastalığının gizli belirtileri, zaman zaman kalp krizi belirtileri ile karıştırılabilir. Ancak reflü ağrısı, göğsün orta bölümünde, bazı durumlarda karın kaslarının üst kesiminde ve yemek borusunun boyna yakın bölgelerinde de hissediliyor. Hatta bu ağrılar, sırta kadar ulaşıp hastanın yaşam kalitesini düşürebiliyor. Sırt ve mide ağrınız varsa, mutlaka bir hekime danışmayı unutmayın.

Reflü Ataklarında Kurtarıcı Olabilecek Yiyecekler blog yazımıza da göz atmayı unutmayın

Daha Az Görülen Reflü Belirtileri Nelerdir?
Bizi Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön